ERYTROFOBIA
CHIRURGICZNE LECZENIE

WYNIKI LECZENIA

Choć wideotorakoskopowa sympatektomia Th1-1/2 charakteryzuje się bardzo wysoka skutecznością terapuetyczną, nie jest to metoda, którą można bezkrytycznie uznać za doskonałą.

Po pierwsze, związana jest z duzym ryzykiem operacyjnym, szczególnie w zakresie możliwości uszkodznie zwoju gwiaździstego (ganglion stellatum), co prowadzić może do zespołu Hornera oraz w zakresie uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych umiejsowionych w najbliższym sąsiedztwie miejsca operowanego.

Po wtóre, nie u wszystkich pacjentów uzyskuje sie pełne ustąpienie dolegliwości przy tym samym zakresie symaptektomii. U części osób, zabieg prowadzi jedynie do zmniejszenia częstości i intensywności czerwienienia się twarzy, u innych pacjentów obserwujemy ustapienie czerwienienia się twarzy, zaś czerwienienie się szyi i klatki piersiowej (dekoltu) pozostaje. Nieznane są, jak dotąd, przyczyny tego zjawiska, niemniej trwają prace badawcze, mające na celu jego wyjaśnienie oraz przewidywanie.

W tym miejscu należy również wspomnieć o tzw. erytrofobii fantomowej. Jest to zjawisko polegające na uczuciu napływania energii lub ciepła w kierunku twarzy, co przed operacja prowadziło do czerwnienia się. Po operacji, przez około 4 tygodnie to wrażenie może się utrzymywać, nie powodując jednak czerwnienia się. W związku z tym zalecamy pacjentom noszenie przez ten czas przy sobie LUSTERKA kieszonkowego i każdoroazowe potwierdzanie skuteczności operacji. Wzmacnia to poczucie pewnosci siebie i własnego ciała.

Copyright © 2009-2010
Licznik: